Haber

ABD ve Rusya, basketbolcu Griner’i Rus vatandaşı karşılığında takas etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı’na göre, “8 Aralık’ta Abu Dabi Havalimanı’nda (Birleşik Arap Emirlikleri), her ikisi de Rusya ve ABD ıslahevlerinde bulunan Rus vatandaşı Viktor But ile ABD vatandaşı Brittney Griner’in takası başarıyla gerçekleştirildi”söylendi.

ABD Başkanı Joe Biden, “ABD, Paul Whelan’ı Rusya’dan kurtarmayı henüz başaramadı” dedi.

ABD’nin Paul Whelan’ı unutmadığını kaydeden Biden, onun serbest bırakılması için uğraşmaktan “asla vazgeçmeyeceklerini” sözlerine ekledi.

ABD vatandaşı Griner, Şubat ayında uyuşturucu ticareti yapmak suçundan Rusya’da tutuklanmış ve yargılanmasının ardından Ağustos ayında 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Rus vatandaşı But, 2008 yılında Tayland’da düzenlenen bir operasyonda ABD güçleri tarafından gözaltına alındı. Silah kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan But, 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir mahkeme tarafından 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Ama birkaç saat içinde Moskova’da olacak”

Uluslararası İnsan Hakları Komitesi Rusya Birimi Başkan Yardımcısı Ivan Melnikov, birkaç saat içinde Moskova’da olacağını söyledi.

Ancak şu anda hatasız bir şekilde Rusya’ya seyahat ettiğini belirten Melnikov, uçağın birkaç saat içinde Moskova’ya ineceğini söyledi.

Melnikov, ancak ABD Başkanı Joe Biden tarafından affedildiği için cezasının geri kalanını Rusya’da çekmeyeceğini kaydetti.

Bu arada Rus medyasına konuşan bir kaynak, But’u taşıyan uçağın saat 16.30 sıralarında Abu Dabi’den kalktığını ve Vnukovo Havalimanı’na ineceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu