Haber

IŞİD lideri Ebu Hasan el Haşimi el Kureyşi öldürüldü

IŞİD’in Sözcüsü Ebu Ömer el-Muhacir, yaptığı açıklamada, Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin vefat tarihi ve şartları hakkında bilgi vermeden, “Allahın düşmanlarıyla savaşırken öldü” sözünü kullandı.

Sözcü yayınladığı sesli bildiride, ‘Müslümanların yeni halifesi’ olarak tanımladığı ‘liderlik’ vasfına Ebu el-Hüseyin el-Hüseyni el-Kureyşi‘nin atandığını duyurdu.

2014’te IŞİD önderi Ebubekir el Bağdadi, Irak ve Suriye’de ‘halifelik’ ilan ettikten sonra Ekim 2019’da İdlib’deki bir ABD baskınında öldürüldü. Bağdadi’nin akabinde ardından örgütün başkanı Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi olmuştu.

Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi ise 3 Şubat 2022’de İdlib’deki ABD operasyonunda öldürüldükten sonra örgütün yeni başkanının Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi olduğu açıklanmıştı.

Son üç ‘lider’in isimlerinde kullandıkları ‘el-Haşimi’ ve ‘el-Kureyşi’ ne manaya geliyor?

IŞİD önderleri çoklukla farklı isimleri kullandığı biliniyor. Örneğin, Ebu Bekir el-Bağdadi’nin hem İbrahim Avvad el Badri hem de İbrahim Ali el-Bedri el-Samarayi isimlerini da kullanıyordu.

Aynı halde Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’nin de Hacı Abdullah Kardaş ve Abu Omer Kardaş isimlerini kullandığı belirtiliyor.

Öldürülen iki eski IŞİD önderi ve yeni önderinin kullandığı ortak ‘el- Haşimi’ ve ‘el-Kureyşi’ isimleri, ortalarında akrabalık bağları olduğuna dair bir ispata işaret etmiyor.

‘Haşim’ Hz. Muhammed ile birebir sülaleden, ‘Kureyş’ ise tıpkı kabileden geldiğini tabir etmek için kullanıldığı belirtiliyor. Bu bağlar, İslam dininin farklı yorumlarında halifeliğin ön koşulu olarak koşulduğu öne sürülüyor.

ABD, Ebu Hassan el-Haşimi el-Kureyşi’nin öldürüldüğünü açıkladı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ebu İbrahim El-Haşimi El-Kureyşi’nin vefatından sonra Ebu el-Hassan el-Haşimi el-Kureyşi’nin de öldürüldüğünü açıkladı.

CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, yaptığı yazılı açıklamada, “Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin ekim ortasında vefatı, IŞİD’e bir başka darbe vurdu. Bu operasyon, Suriye Özgür Ordusu tarafından Suriye’nin Dar’a vilayetinde gerçekleştirildi.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu