Yaşam

İSRAİLLİLER KİMDİR, kimin soyundan geliyorlar? İsrailoğulları hangi millettendir?

İslam ve Hıristiyanlıkta İsrailoğulları, Kutsal Kitapların değerli bir parçası olan İbranice İncil’de veya Eski Ahit’te yer alır. İslam’da İsrailoğulları Kur’an’da sıkça bahsedilen bir topluluktur. Peki İsrailoğulları kimdir, kimin torunlarıdır? İsrailoğulları hangi millettendir? Detaylar burada…

İSRAİLLİLER KİMDİR, TORUÇLARI KİMİNDİR?

İsrailoğullarının hikayesi İbranice İncil’de (Eski Ahit) özellikle Yaratılış ve Çıkış gibi kitaplarda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. İsrailoğulları, İbrahim’in torunu Yakup ( İsrail ) on iki oğlunun soyundan geliyordu. Bu on iki oğul İsrailoğullarının on iki kabilesini temsil ediyor. Bu kabileler Ruben, Şimeon, Levi, Yahuda, Dan, Naftali, Gad, Aşer, İssakar, Zebulun, Yusuf ve Benyamin’dir.

İsrailoğulları Mısır’da köle olarak yaşadıktan sonra Musa’nın önderliğinde Mısır’dan kaçarak İsrail topraklarına geri döndüler. İslam, Hıristiyanlık ve Yahudilik tarihinde İsrailoğulları ile Tanrı arasında yapılan anlaşmalar, bu topluluğun Tanrı tarafından seçilmiş bir kavim olduğu inancıyla birleştirilmiştir.

İSRAİLLİLER HANGİ MİLLETTENDİR?

İsrailoğullarının hikayesi dinlerin ve kültürlerin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. İslam, Hıristiyanlık ve Yahudilik bu topluluğa tarihi ve dini açıdan büyük önem vermektedir. İslam peygamberi Muhammed, İsrailoğullarının Tanrı tarafından seçilmiş ve peygamberlerin soyundan gelen bir topluluk olduğuna inanmaktadır. Hıristiyanlık ise İsa’nın ve İsrailoğullarının vaat edilen Mesih olarak gelişinin öyküsünü ele alır. Yahudilik ise İsrailoğullarının hikâyesini tarihsel kimliğinin temeli olarak kabul eder. Bu nedenle İsrailoğullarının bu üç büyük dini geleneğin tarih ve inançlarında değerli bir yeri vardır.

melikgaziajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu