Ekonomi

Türkmenistan’da Petrol ve Doğal Gaz Fuarı Düzenlendi

Türkmenistan’da “Türkmenistan Petrol ve Doğal Gaz-2023” fuarı düzenlendi.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki Ticaret ve Sanayi Odası Merkezi’nde düzenlenen açılış programına Bakanlar Kurulu üyeleri, ülkedeki uluslararası kuruluş ve diplomatik misyon temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Açılış töreninde konuşan Türkmenistan Petrol ve Doğalgaz Sektöründen Sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Batir Amanow, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov’un tebrik bildirisini okudu.

Berdimuhamedov mesajında, Türkmenistan’ın doğal gaz sektöründe dünyanın çeşitli ülkeleriyle aktif işbirliğini sürdürdüğünü belirterek, “Trans-Hazar gaz boru hattı, Türkmen doğal gazının Avrupa ülkelerine ihracatı konusunda en umut verici projelerden biridir. ” İfadelerini kullandı.

Doğal gaz rezervleri açısından dünyanın en değerli gaz sahalarından biri olan “Kalkınış” gaz sahasının, uluslararası pazarda Türkmen doğalgazına olan talebin karşılanmasında önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Berdimuhamedov, doğalgaz rezervleri bakımından dünyanın en değerli gaz sahalarından biri olan “Kalkınış” gaz sahasının, uluslararası pazarda Türkmen doğalgazına olan talebin karşılanmasında önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Söz konusu gaz sahasına büyük oranda ulaşıldı.

Fuarla eş zamanlı olarak aynı isimli uluslararası bir konferans da düzenlenecek.

Yaklaşık 40 ülkeden 400’ü aşkın delegasyonun katılacağı konferansta, 70’in üzerinde uluslararası enerji şirketi de fuarda yer alacak.

Konferans, enerji sektörünün sürdürülebilir gelişimi için bölgesel diyaloğu güçlendirmeyi, küresel enerji sistemindeki en son trendleri gözden geçirmeyi ve Türkmenistan’ın petrol ve gaz endüstrisine doğrudan yabancı yatırımı çekmeyi amaçlıyor.

Uluslararası konferans ve fuar 27 Ekim’de sona erecek.

ayranci-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu